Hektický začátek roku 2018

Publikováno: 16.01.2018

Hned ze začátku nového roku se nejen hostingové firmy musely vypořádat s chybami na procesorech, které měly za následek doslova “restart internetu”. Jak jsme se s tím vypořádali my, a jaký vliv mělo první kolo prezidentské volby na špičky návštěvnosti zpravodajských portálů se dozvíte o pár řádků níže.

Bezpečnostní chyba procesorů a “restart internetu”

V procesorech se projevila dosud nejzávažnější bezpečnostní chyba, která postihuje více než 80 % serverů a počítačů po celém světě. Jako jedna z mála tuzemských hostingových firem jsme ihned začali připravovat aktualizace, testovat dopad na výkon a po vydání oficiálních aktualizací jsme se pustili do updatování, což znamená update a restart tisíců serverů. Stejně postupují i cloud providěři po celém světě. Jde o první událost, kdy se doslova „restartuje internet“.

Vánoce 2017 a prezidentská volba

VSHosting hostuje každý 3. e-shop v ČR a SR, a tak je vánoční sezóna vždy velkou zkouškou. I tentokrát vše dopadlo skvěle. Rovněž jsme se připravili, jako hosting velkých zpravodajských serverů a různých měřících nástrojů, které měří a de facto duplikují requesty největších zpravodajských portálů v ČR, na prezidentskou volbu. Kupodivu první kolo nepřineslo významné peaky v návštěvnosti, uvidíme co udělá 2. kolo.

CloudSpace finalizace

Finalizujeme službu CloudSpace, jejíž spuštění má drobné zpoždění, nicméně v lednu bychom měli vše dokončit a uveřejnit. CloudSpace umožní poskytnutí levného, prakticky neomezeného prostoru (až do řádu stovek TB) dostupného přes FTPS / SFTP / Rsync over SSH / webdav over SSL. Prostor je možné dynamicky zvětšovat a zmenšovat. Služba je postavena na technologii CEPH s trojnásobnou replikací dat a maximální bezpečností uložených dat. Služba bude vhodná pro odkládání velkých objemů méně prioritních dat, záloh apod.

Rozšiřování ServerParku

Kluci z HW/DC týmu pracují na rozšíření chlazení datacentra, díky čemuž bude ServerPark připraven na hostování dalších více než 1000 serverů. Blížíme se zaplnění, proto chystáme projekt ServerPark DC2, který bude v mnoha ohledech unikátním projektem v ČR. DC2 bude inspirován projekty jako je Facebook datacentrum a další.

100Gbps upgrade in progress …

Jako jediná hostingová firma v ČR a SR budeme disponovat 100Gbps upstreamy do globálního Internetu. Nemáme potřebu se chlubit vnitřním 100Gbps propojením, jako kdyby šlo o něco revolučního. Revoluční však je, že budeme mít 200Gbps+ do globálního Internetu, což zvyšuje propustnost linek a provozní bezpečnost při mimořádných událostech a neustále rostoucím trafficu.

Managed Tools

Připravili jsme pro naše managed zákazníky, kteří netrvají na klikacím control panelu, nástroj Managed Tools, který je poskytován k managed službám bezplatně a umožňuje provádět nejčastější operace s managed servery. Tyto funkce dále rozšiřujeme (managed tools podporuje například customizaci firewallu a nastavování výjimek apod.). Managed Tools je možné použít jen na nově instalovaných serverech.

Rozšíření VSHosting týmu a koho hledáme

V lednu do VSHostingu nastoupilo 6 nových kolegů a dalších 5 nastoupí v únoru. Rozšiřujeme týmy techniků, adminů, vývoje, HR, backoffice, obchodu, marketingu.. prakticky rozšiřujeme všechny týmy ;-). Jsme nejrychleji rostoucí firma v oboru v ČR/SR, pracujeme na spoustě nových zajímavých produktů a chystáme se na expanzi do zahraničí.

Koho aktuálně hledáme:

GDPR

Jak již bylo dříve avizováno, plánujeme, že našim klientům budeme nápomocni s plněním některých jejich povinností, vyplývajících z nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679, označovaného nejčastěji jako GDPR. Toto nařízení nabývá účinnosti dne 28/5/2018. V případech, kde to stav smlouvy vyžaduje, podepíšeme s klienty dodatky ke smlouvám, které připravujeme, aby bylo vyhověno požadavkům nové regulace na obsah smlouvy ve věci zpracování osobních údajů, ve smyslu čl. 28 odst. 3 nařízení. Taktéž plánujeme, že klientovi poskytneme obecný popis technických bezpečnostních opatření přijatých naší společností při zpracování osobních údajů za účelem využití tohoto popisu klientem v rámci záznamů o zpracování osobních údajů ve smyslu čl. 30 odst. 1 písm. g) nařízení či čl. 30 odst. 2 písm. d) nařízení.

CloudMail zlepšení

CloudMail bude brzy rozšířen o následující funkce:

  • Plná podpora managesieve (konfigurovatelná i přes webmail) – filtry na straně serveru
  • Notifikace klientům o blížícím se zaplnění alokovaného limitu

Jaké nové produkty testujeme

V našem labu momentálně testujeme produkty HAProxy 1.8, která konečně podporuje http/2, ale zatím není nativně podporována v Debianu a MongoDB 3.6. Nově často nasazujeme na přání klientů již PHP 7.2.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *