Integrujeme CloudDNS do PLESK Control Panel

Publikováno: 16.05.2018

Před časem jsme představili službu CloudDNS, která se stala naší páteřní centrální DNS službou postavenou na nové technologii. Pokud klienti využívají Managed Server s PLESKem, primární DNS běží automaticky na těchto serverech a sekundární je poté společné a nezávislé. Díky CloudDNS tento koncept vylepšíme.

Každá doména potřebuje mít nastavené minimálně dva nezávislé autoritativní servery (primární a sekundární). Současná infrastruktura DNS při používání PLESKu tedy vypadá tak, že primární DNS server je provozován na daném Managed Serveru s PLESKem, aby mohl být ovládán přes rozhraní PLESK:

Sekundární DNS server je provozován centrálně pro všechny klienty na oddělené konektivitě a v jiném datovém centru. Infrastruktura DNS pro servery s PLESKem tak vypadá takto:

Nově pracujeme na modulu, který bude ovládat centrální CloudDNS. Na Managed Serverech vůbec nebude muset být DNS provozováno. To povede k možnosti využití robustní centrální DNS infrastruktury postavené na KnotDNS+PowerDNS a také na celosvětové VSHosting AnyCast CDN síti. To vše bez změny nastavení, nutnosti měnit nastavení u registrátora a bez změny ovládacího pohodlí. Klienti v PLESKu prakticky nic nepoznají. PLESK bude přes API ovládat CloudDNS.