VSHosting spustí službu ManagedCDN

Publikováno: 01.12.2016

Před měsícem jsme Vás na našem blogu informovali o tom, jak funguje CDN a jak může zrychlit weby v zahraničí (článek k nalezení zde). Čím dál více našich klientů provozuje své projekty pro uživatele v zahraničí. Weby jsou čím dál objemnější a obsahují více obrázků, videí apod. VSHosting se proto rozhodl využít svých zkušeností v Internetu a začít budovat vlastní unikátní CDN službu, která pomůže klientům s globálním obsahem zrychlit načítání webů a zajistit tak lepší komfort pro své zahraniční uživatele.

Proč to děláme? Není naším cílem být v jednom proudu s konkurenčními společnostmi a nabízet klientům 10 variant virtuálních serverů a „cloudů“. Je to zbytečné. Snažíme se vytvářet nové služby s velkou mírou přidané hodnoty a stavět pro klienty a jejich internetové aplikace kompletní serverovou/cloud infrastrukturu, kterou k provozu potřebují.

Na přelomu roku budeme v produkčním provozu nabízet službu ManagedCDN ve dvou zónách – Evropa a USA. V čem bude naše CDN lepší než konkurenční řešení?

1. Komplexnost služby – jak sám název napovídá, služba bude plně zaintegrovaná v managed services jako doplňková služba

2. Flat rate účtování – většina CDN je založena na placení podle přenesených dat. Pro naše klienty budeme mít i variantu “flat rate” účtování dle velikosti projektu bez omezení přenosu dat. CDN pro vás tudíž nebude černá díra na peníze, ale půjde o službu s předem jasnými náklady

3. Rostoucí síť a možnost zapínání jednotlivých zón

Předpokládáme pro začátek 5 zón:
1. zóna – Evropa (začátek leden 2017)
2. zóna – USA & Mexiko & Kanada (začátek leden 2017)
3. zóna – Asie (začátek 2.Q/2017)
4. zóna – Austrálie & NZ (začátek 3Q/2017)
5. zóna – Jižní Amerika (2018)

V Evropě chystáme umístit CDN nody do odlehlejších míst a také využít naší přítomnost v evropských peeringových centrech. V USA budou od počátku dva nody – v Los Angeles a New York City. Chystáme však další pro zajištění co nejnižších latencí pro uživatele z Kanady a Mexika.

CDN je založena na principu pull, kdy si nody stahují statický content z originálních serverů, udržují je u sebe a posílají uživatelům ze své cache do doby vypršení nastavené platnosti takové cache. Pro uživatele to zjednodušeně znamená, že si adresy pro veškeré obrázky, videa, js, html v kódu upraví tak, že uvedou cestu k takovému obrázku a uloží například jako
https://client48574.adresacdn.net/obrazek.jpg. Každý lokální CDN node si takový obrázek stáhne a při dalším přístupu jej již uživateli pošle ze své cache.

Plánujeme i ManagedCDN Storage, který umožní automaticky synchronizovat data z vašeho originálního serveru přímo na CDN node (CDN typu push) a s následným automatickým rozdistribuováním mezi jednotlivými CDN nody. Tato služba bude vhodná například pro poskytovatele fotobank, tedy projekty s velkým množstvím dat, na které uživatele však přistupují jen občas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *